ul. Michała Siedleckiego 7, 31-538, Kraków
(+48) 505 946 508 lub 796 760 567
witek.sadaj@gmail.com

Piłki tenisowe

Witold Sadaj - instruktortenisa.com

Jak dobierać piłki tenisowe?

Nie tylko odpowiednio dobrana rakieta jest ważna podczas gry w tenisa. Niemniej jednak nadal wiele osób, zwłaszcza tych grających rekreacyjnie nie zastanawia się zbytnio nad tym jak wybierać piłki tenisowe. Tymczasem jest to bardzo istotne, ponieważ piłka, którą gramy wpływa na przebieg meczu lub treningu. Nie trzeba być zawodowcem, aby umieć docenić odpowiednio dobraną piłkę.

Piłki tenisowe dzielą się na różne rodzaje i kategorie. Dwie najważniejsze z nich to podział na piłki ciśnieniowe bezciśnieniowe.

Jeśli nie gramy regularnie albo częściej niż rozgrywanie meczów pochłaniają nas treningi powinniśmy wybrać piłkę bezciśnieniową. Ich cecha charakterystyczna to grubszy kauczukowy środek. Mają bardzo dobrą jakość obicia i posłużą nam dłużej. Są twarde i ciężkie podczas odbijania co utrudnia kontrolę uderzenia. Piłki bezciśnieniowe sprzedawane są w workach i wiadrach.

Natomiast jeśli gramy regularnie to idealnym rozwiązaniem będą piłki ciśnieniowe. Są bardziej miękkie od piłek bezciśnieniowych, co w połączeniu z mniejszą wagą powoduje, że dają dużą przyjemność z grania dzięki możliwości kontrolowania uderzeń. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być regularnie używane, ponieważ każdy dzień upływający od otwarcia opakowania powoduje utratę ciśnienia w piłkach. Właśnie dlatego ten typ piłek jest sprzedawany w specjalnych tubach. Otwarcie takiego opakowania powoduje uwolnienie ciśnienia, co objawia się charakterystycznym dźwiękiem. Jedna piłka wystarcza zazwyczaj na sześć do ośmiu setów. Aby sprawdzić czy dany egzemplarz jest nadal w dobrym stanie wystarczy podnieść ją na wysokość około dwóch i pół metra (sto cali) i spuścić na twarde podłoże. Jeśli piłka odbije się na wysokość około 140 centymetrów to nadal nadaje się do gry.

Dalej możemy wyróżnić trzy rodzaje piłek tenisowych: poziom profesjonalnymistrzowski rekreacyjny. Pierwszy z nich to piłki o najlepszych parametrach gry i wytrzymałości. Zwykle te modele stają się oficjalnymi piłkami różnych turniejów tenisowych. Gwarantują najwyższą jakość i spełniają wysokie wymagania graczy zawodowych.

Piłki należące do poziomu mistrzowskiego są bardzo dobre dla graczy na poziomie średnio zaawansowanym. Natomiast piłki z poziomu rekreacyjnego jak sama nazwa wskazuje są najlepsze dla osób grających okazjonalnie oraz do używania podczas treningów tenisa. Nie powinno się ich stosować w grze na punkty podczas turnieju.

Następny parametr umożliwiający rozróżnienie modeli w bogatej ofercie sklepów to wytrzymałość. Producenci klasyfikują piłki w trzech kategoriach: bardzo wytrzymaławytrzymała oraz przeznaczona do gry na dużych wysokościach geograficznych. Pierwsza kategoria to piłki tenisowe odpowiednie do gry na betonowych kortach. Jeśli gramy na mączce lub w hali to wystarczą nam piłki z kategorii wytrzymałych. Natomiast ostatnia, trzecia kategoria to piłki przeznaczone do gry w takich warunkach jak nazwa kategorii czyli na dużych wysokościach geograficznych.

Odpowiedni dobór piłek tenisowych jest bardzo istotny w przypadku dzieci, które rozpoczynają naukę gry. Piłki przeznaczone dla nich są specjalnie oznaczane kolorami, które symbolizują dopasowanie cech piłki do wieku i poziomu znajomości tenisa. Dzięki temu dzieci mają możliwość dobrego opanowania techniki i taktyki, co nie byłoby możliwe gdyby od razu zastosować standardowe piłki tenisowe.

Poziom czerwony (w tym piłki gąbkowe) to piłki najlepsze dla dzieci pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Te piłki są o 75 procent wolniejsze od zwykłych i odbijają się na wysokość od 85 do 105 centymetrów.

Poziom pomarańczowy to piłki przeznaczone dla dzieci w wieku 8-9 lat. W stosunku do standardowych piłek są o połowę wolniejsze, a odbicie osiąga od około 105 do 120 centymetrów.

Poziom zielony wskazuje piłki dla dzieci pomiędzy 9 a 10 rokiem życia o 25 procent wolniejsze od standardowych piłek, które odbijają się na wysokość 120 do 135 centymetrów.

Pamiętajmy, że na zużywanie się piłek ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to temperatura i warunki pogodowe, rodzaj kortu, wysokość nad poziomem morza oraz styl gry. Warto dodać, że jeśli gramy na korcie trawiastym to nasze piłki będą nam służyły dłużej niż gdybyśmy korzystali z kortów ceglastych (ziemnych). Oczywiście piłki będą się również mniej zużywały jeśli będziemy grać przy słonecznej pogodzie – nawet lekki deszcz wpływa negatywnie na stan piłek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także okresowe wypróbowywanie piłek różnych producentów. Nie musimy przywiązywać się do jednej marki. I pamiętajmy, że tenis to dla wszystkich, w każdym wieku. To praktycznie jedyna dyscyplina sportu, której uprawianie rozwija nas tak wszechstronnie.
Na podstawie: http://www.tenisportal.com/test/jak-wybrac-piki-tenisowe/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *