ul. Michała Siedleckiego 7, 31-538, Kraków
(+48) 505 946 508 lub 796 760 567
witek.sadaj@gmail.com

Jak dobrać strój na tenisa ziemnego?

Witold Sadaj - instruktortenisa.com

Jak dobrać strój na tenisa ziemnego? – część 1.

Kiedy mamy już odpowiednią rakietę tenisową i piłki to pozostaje nam pomyśleć o reszcie niezbędnego ekwipunku. Niewątpliwie nauka tenisa, a już na pewno wizyta na korcie, nie obejdzie się bez odpowiedniego stroju. I nie mówimy tutaj o kortowej rewii mody, ale o utartych zwyczajach oraz kwestiach praktycznych. Myli się ten, kto uważa, że strój nie ma większego znaczenia.

Podstawowa zasada, którą powinniśmy mieć na uwadze zastanawiając się nad tym jak wybrać strój do tenisa to swoboda ruchów. Nasze ubranie nie może w żadnej mierze krępować szybkich uderzeń i dowolnego manewrowania ciałem. To ważne, ponieważ obcisłe koszulki, spodenki czy spódniczka znacząco obniżają komfort i przyjemność z gry.

Część kobiet i mężczyzn grających w tenisa woli klasyczne rozwiązania czyli koszulki z kołnierzykiem. Inni wolą bardziej współczesne rozwiązania czyli koszulki bez rękawów wykonane z nowoczesnych tkanin przeznaczone typowo dla sportowców. Strój do tenisa, zwłaszcza w sezonie letnim gdy gramy na zewnątrz, powinien mieć jasny kolor. Dzięki temu nasze ubranie nie będzie przyciągało promieni słonecznych i będzie się nagrzewało wolniej. Ciemniejsze barwy pochłaniają światło słoneczne, a co za tym idzie powodują, że jest nam cieplej i komfort gry spada.

Na pytanie jak wybrać strój do tenisa każdy doświadczony trener i gracz odpowie, że warto sięgnąć po ubrania wykonane z tkanin syntetycznych. W przeciwieństwie do materiałów naturalnych takich jak bawełna tkaniny syntetyczne umożliwiają prawidłowy przepływ powietrza i odprowadzają praktycznie całą wilgoć i pot na zewnątrz.

W przypadku dolnej części garderoby również miejmy na uwadze własną wygodę i swobodę ruchów. Podobnie jak w przypadku koszulek w sezonie letnim pamiętajmy, że lepiej wybierać  krótkie spodenki w jasnych kolorach z syntetycznych materiałów. Tutaj istotne będzie również dobre dopasowanie do ciała, przy czym dopasowania nie mylmy z obcisłymi spodenkami, które krępują ruchy podczas gry. Zwróćmy uwagę na to, aby spodenki posiadały głębokie kieszenie, w których będziemy mogli trzymać piłkę do gry, ale aby nie uwierała ona nas i nie wypadała. Jeśli chodzi o damską garderobę to może to być także spódniczka, która nie krępuje ruchów. Nie może być również zbyt obcisła, ani zbyt luźna. Panie chowają piłkę pod spódniczkę.

W kolejnych częściach naszego poradnika zajmiemy się obuwiem i akcesoriami do stroju.

Jak dobrać strój na tenisa ziemnego? – część 2.

Chociaż to oczywiste to wiele osób zapomina o tym, że w tenisa możemy grać o każdej porze roku. W chłodniejsze dni oraz w czasie zimowych miesięcy z pomocą przychodzą hale oraz korty pod tzw. balonem, które pozwalają grać niezależnie od pogody. Właśnie dlatego zastanawiając się jak wybrać strój do tenisa warto pamiętać, aby kupić także odzież sportową, której będziemy mogli używać przez cały rok.

Jeśli zamierzamy więc grać w chłodniejsze dni, albo w nieklimatyzowanej hali to warto pomyśleć o kupnie dresu wykonanego z syntetycznych materiałów, które lepiej przepuszczają powietrze i zapewniają odpowiednią wentylację. Oczywiście dobierając dres pamiętajmy, aby nie krępował on naszych ruchów. Materiał syntetyczny pozwala także na utrzymanie prawidłowej temperatury naszego ciała. Dres powinien chronić nas przed wiatrem.

Kolejny element stroju to odpowiednie obuwie. Każdy instruktor powie, że obuwie na korcie jest niemal tak samo ważne jak dobrze dobrana rakieta tenisowa. Rodzaj obuwia, które powinniśmy wybrać zależy przede wszystkim od nawierzchni kortu oraz pogody podczas gry. Bardzo często producenci obuwia sportowego umieszczają na podeszwach informację o tym, na jakiej nawierzchni dany model będzie sprawował się najlepiej.

Obuwie stworzone z myślą o kortach ziemnych posiada głęboki bieżnik, który pozwala wykonywać ślizgi i utrzymać równowagę podczas gwałtownych ruchów. Z kolei zaokrąglone krawędzie nie powodują powstawania głębokich śladów w mączce ceglastej. Natomiast obuwie przeznaczone do gry w halach oraz na kortach twardych posiada płaską podeszwę – najczęściej w jasnym kolorze – zapewniającą nam lepszą przyczepność na takiej nawierzchni.

W sklepach znajdziemy obuwie sportowe wykonane zarówno z tworzyw sztucznych jak i ze skóry. Idealnie dobrany but nie powinien zbyt luźny. Nie może krępować ruchu stawu skokowego, a sznurówki muszą pozwalać na pewne zasznurowanie obuwia. Wybierając buty do tenisa zwróćmy uwagę na modele z siatką, która zwiększy nasz komfort umożliwiając swobodny przepływ powietrza, a tym samym zmniejszając pocenie się stóp.

Oprócz odpowiedniego obuwia pamiętajmy także o skarpetkach. Czy wiesz, że podczas treningu Twoje stopy potrafią wypocić aż pół litra wody? Właśnie dlatego optymalnym rozwiązaniem będą skarpetki wykonane z materiału syntetycznego. W ten sposób zapewnimy stopom przepływ powietrza i uchronimy się przed powstawaniem pęcherzy. Palce u stóp oraz pięty są szczególnie narażone na obtarcia. Zapobiegniemy im wybierając skarpety, które w tych miejscach są grubsze.

Bez względu na porę roku oraz to czy gramy na zewnątrz czy w hali warto pomyśleć również o dodatkowych elementach garderoby tenisowej. W słoneczne dni przyda się czapka z daszkiem w jasnym kolorze, która ochroni nas przed promieniami słonecznymi. Możemy również zamiast czapki wybrać sam daszek, który przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy gramy pod słońce. Czapka wchłonie również pot i odprowadzi go na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest także bawełniana opaska na głowę. Wchłonie ona pot z czoła. W sklepach znajdziemy także frotki czyli opaski na przedramię. Dzięki niej pot z ręki nie spływa na dłoń. Możemy nią również wytrzeć pot z czoła nie przerywając gry. Kompletując strój do gry w tenisa warto też zaopatrzyć się w bawełniany ręcznik.

Cały sprzęt i odzież możemy spakować do specjalnej torby sportowej lub plecaka. Dostępne są między innymi modele umożliwiające spakowanie razem z odzieżą także samej rakiety lub rakiet i wygodne przenoszenie ich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *