ul. Michała Siedleckiego 7, 31-538, Kraków
(+48) 505 946 508 lub 796 760 567
witek.sadaj@gmail.com

Jak dobrać rakietę tenisową?

Witold Sadaj - instruktortenisa.com

Kompletujemy sprzęt do gry w tenisa ziemnego – praktyczne porady!

Przeglądając oferty sklepów sportowych nie trudno zauważyć, że mamy praktycznie nieograniczony wybór sprzętu tenisowego. Jednak bardzo łatwo popełnić błąd i dokonać niewłaściwego zakupu. Co już na starcie naszej przygody z tenisem może nas zniechęcić. Oczywiście dobry instruktor od razu może zauważyć, że na przykład dobraliśmy niewłaściwy rodzaj rakiety. Po co narażać się na dodatkowe wydatki skoro przy niewielkim wysiłku możemy dokonać odpowiedniego wyboru? Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach.

Jak wybrać rakietę tenisową?

Oczywiście podejmując decyzję o tym, że chcemy spróbować gry w tenisa wiemy, że potrzebujemy rakiety do gry. To podstawowy warunek. Jeśli nie wiemy jeszcze czy tenis stanie się naszą pasją na dłuższy czas to warto sprawdzić czy wybrana przez nas szkoła tenisa umożliwia wypożyczenie rakiety. Pozwoli to nam uniknąć na początku dodatkowych wydatków. Gdy już spróbujemy gry i będziemy pewni, że to coś dla nas to możemy poszukać dobrej rakiety, dopasowanej do naszych możliwości. Zapytajmy o wskazówki naszego instrukora.

Pamiętajmy, że najważniejszą cechą rakiety jest jej waga. Obecnie rakiety tenisowe produkuje się przede wszystkim z materiałów takich jak aluminium, kevlar, tytan czy włókno węglowe. Dzięki temu ważą one niewiele i potrafią służyć wiele lat. Poza wagą materiał, z której wykonano rakietę wpływa również na jej właściwości użytkowe. Optymalny ciężar rakiety dla osoby dorosłej to 280 gram. Sprzęt wykonany z włókna węglowego podczas gry będzie obciążał nasz nadgarstek mniej, ponieważ jest lżejszy na przykład od aluminium. Lżejsze rakiety mają również swoje wady. Jedną z nich jest brak możliwości wykonywania mocniejszych zagrań, a dodatkowo przenosi ona drgania na nadgarstek, co może powodować kontuzje.

Oprócz tego ile waży rakieta warto zwrócić uwagę na jej balans. To określenie wskazuje nam która strona rakiety – rączka czy główka – jest cięższa. Jeśli mamy do czynienia z rakietą, której rączka ma większą wagę to umożliwia ona nam większe kontrolowanie uderzenia piłki i nie przeciąża nadgarstka. Natomiast jeśli balans w rakiecie przesunięty został na główkę to sprawia ona wrażenie lżejszej.

Rozmiar główki rakiety oczywiście również ma znaczenie. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z tenisem to warto rozejrzeć się za sprzętem z większą główką. Rozmiary tej części rakiety podaje się w centymetrach lub calach kwadratowych. Dla początkujących zazwyczaj zaleca się rakiety, których główka ma powierzchnię większą niż 650 cm2. Jak nietrudno się domyślić są one cięższe, ale jednocześnie znacząco ułatwiają trafienie w piłkę. Dodatkowo cechują się również dużą siłą uderzenia, co ułatwi przebicie piłki ponad siatką. Małe rakiety, z główką o powierzchni poniżej 600 cm2 to sprzęt dla profesjonalnych graczy. Takie osoby szukają rakiet, które cechują się dużymi możliwościami manewru i precyzją. Mniejsze rakiety są oczywiście polecane także wtedy gdy opanujemy już podstawy gry i będziemy chcieli doskonalić swoją technikę.

Kolejny parametr rakiety, który umożliwia lepsze dobranie egzemplarza odpowiedniego dla nas to obwód rączki. Dzięki niemu możemy wybrać odpowiednią rakietę nawet wtedy gdy dokonujemy zakupu przez Internet. Wystarczy, że wyprostujemy dłoń, a następnie zmierzymy odległość łączącą jej środek z czubkiem palca serdecznego.

W Europie dostępne są następujące rozmiary obwodów rączki rakiety – wartości w centymetrach:
0 – 10
1 – 10,4
2 – 10,8
3 – 11
4 – 11,4
5 – 11,8

Inną wartością, która pojawia się w specyfikacjach rakiet jest również ich długość. Parametr ten jest mierzony od początku rączki do końca główki rakiety. Wraz z długością sprzętu wzrasta jego moc uderzeniowa i łatwość manewrowania rakietą. Standardowa długość rakiety zawiera się w przedziale 69-72 cm.

Ostatni z parametrów jest bardzo ważny dla profesjonalistów – sztywność – określa stopień odkształcania się rakiety po zetknięciu z piłką. Sprzęt o mniejszej sztywności zapewnia mocniejsze uderzenie, ale jednocześnie sprzyja kontuzjom, ponieważ przenosi wstrząsy powstałe podczas uderzenia na nadgarstek gracza. Im bardziej elastyczna rakieta tym większe bezpieczeństwo dla naszej ręki. Sztywność rakiety mierzona jest w jednostce RA. Pod względem sztywności można wyróżnić trzy rodzaje rakiet: elastyczne – poniżej 60 RA, średnio sztywne – 60 do 69 RA, sztywne – ponad 70 RA.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *